TESLA - ENERGIA / Innowacyjne rozwiązania dla Twojej Firmy
     Fundacji im. Nikoli Tesli z siedzibą w Polsce. KRS 0000443710, NIP 5423229178, REGON 200750812
                                Nr konta bankowego - 72 1950 0001 2006 5385 6385 0002
tel./fax.: +48 690 612 530; e-mail: fundacjatesli@interia.pl

Współpraca - Klastry Energii

Postaw sobie Elektrownię Wodną sam lub do spółki z sąsiadem.

TESLA - ENERGIA - ruszyła z ogólnopolską „Akcją” obniżenia w Polsce cen energii elektrycznej do 5 groszy za kWh (0,05 PLN/1kWh) i wykorzystania tej energii na tzw. „potrzeby własne”. 
Niezależność Energetyczna od Gazu
Każdy w Polsce - dowolna firma... grupa firm, gmina, osoby fizyczna lub wspólnoty mieszkaniowe a także rolnicy będzie mogli postawić sobie Elektrownię Wodną żeby mieć swój tani prąd. Pozwoli to dla właścicieli elektrowni na samowystarczalność i niezależność energetyczną (zwłaszcza od gazu) oraz na bardzo duże obniżenie kosztów życia i kosztów produkcji dla firm - bardzo niskie rachunki za prąd i ciepło. 

Właściciel Elektrowni - będzie mógł własny tani prąd wykorzystać do elektrycznego ogrzewania budynków co nie tylko ochroni lasy przed wycinką do potrzeb opałowych ale przyniesie ogromne oszczędności (ok. 95% kosztów ogrzewania) gdyż nie będzie musiał kupować drogiego opału (węgiel, gaz, olej opałowy, drewno) - przy całkowicie zerowej emisji do atmosfery rakotworczych spalin i CO2 - co wpisuje się idealnie w kwestie Ekologii takie jak Ochrona Środowiska i Czystości Powietrza - Ustawa Anty-smogowa i Ustawa Prawo ochrony środowiska. 

Rynnowe Elektrownie Wodne dodatkowe zalety: 
  1. Nie wymagają piętrzenia wody w rzece i stawiania bardzo drogich zapór wodnych i są wykonane w technologii lekkich konstrukcji stalowych a co za tym idzie są bardzo tanie, szybkie w budowie, wydajne i posiadają pozytywną opinię Ochrony Środowiska i Sanepidu. Zwrot kosztów inwestycji nastąpi po ok. 12 miesiącach.
  2. Można je stawiać na dowolnych rzekach w Polsce - nawet w miejscach "Natura 2000". gdyż są bezpieczne dla flory i fauny rzecznej. Stosują wolnoobrotowe turbiny wodne w postaci Kół Wodnych Podsiębiernych  - Kolo Młyńskie zanurzone w płynącej rzece. 
  3. W okresie letnim,w którym występuje mniejsze zapotrzebowanie na prąd i ogrzewanie budynków  - pojawią się nadwyżki prądu w elektrowni. Można te nadwyżki wykorzystać na potrzeby: 
  • Rolnictwa - nawadniania pól w okresie suszy. 
  • Żeglugi Śródlądowej - poprzez utrzymanie poziomu rzek na stałym średnim poziomie.
  • Przeciwpowodziowe - wyhamowanie fali powodziowej.
  • Rekreacji i Turystyki - przy każdej elektrowni może powstać Basen po to żeby w sezonie wakacyjno-urlopowym (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień ) mieszkańcy i turyści mogli zażywać kąpieli w czystej (przefiltrowanej) i ciepłej wodzie - podgrzanej własnym tanim prądem. 

* Nie oplaca się sprzedawać nadwyżek prądu do Państwowej Sieci Energetycznej jako "prosument" - PGE kupuje prąd po 16 groszy brutto (ok. 14 groszy netto) za 1 kWh a sprzedaje dla odbiorców po 1,2 złote za 1 kWh (od czerwca 2022r - 1,8 zł/kWh)  + Koszty przesyłu. Lepiej nie kupować od nich żadnego prądu. 
   
Symulacja produkcji prądu w elektrowniach wodnych i rocznych oszczędności w zależności od mocy elektrowni: 
    Moc Elektrowni            Roczna produkcja prądu                     Roczne Oszczędności 
          10 kW                                 87 000 kWh                                             96 000 PLN
          40 kW                               350 400 kWh                                           385 440 PLN
        100 kW                               876 000 kWh                                           963 600 PLN
        150 kW                            1 314 000 kWh                                        1 445 400 PLN
        250 kW                            2 190 000 kWh                                        2 409 000 PLN
        500 kW                            4 380 000 kWh                                        4 818 000 PLN   


TESLA ENERGIA zobowiązuje się do:
  • Pomocy w uzyskanie niezbędnych pozwoleń na postawienie Rynnowej Elektrowni Wodnej - pozwolenie na budowę oraz pozwolenie na wykorzystania rzeki do celów energetycznych itp.
  • Skosztorysowanie inwestycji (Elektrownia + Linie Kablowe) + wycena projektu
  • Pomoc w uzyskaniu dofinansowania z funduszy krajowych lub unijnych - ok. 80% kosztów inwestycji. 
  • Wskazanie firm, które zajmą się stawianiem i budową Elektrowni na rzece a po przekazaniu do użytku elektrowni zajmą się konserwacją i naprawami elektrowni.

Symulacja – Elektrownia Wodna o mocy ok. 180 kW  – jest w stanie ogrzać ok. 120 domów jednorodzinnych o metrażu ok. 120-150 m2. Przy dofinansowaniu 80% kosztów inwestycji + wstawienie grzałek elektrycznych przy piecu Centralnego Ogrzewania  (Projekt "czyste powietrze" - 70% dofinansowania) - koszty własne w przeliczeniu na 1 właściciela domu jednorodzinnego wyniosą ok. 3 500 zł. Jest to jednorazowy koszt, po którym inwestor lub grupa inwestorów staną się właścicielami Elektrowni już na zawsze - a koszt budowy elektrowni zwróci się już po 2-3 miesiącach sezonu grzewczego 

Uwaga: Elektrownie Wodne o mocy do 1 MW (tzw. Mała Energetyka) - otrzymają do 80% dofinansowania inwestycji ze środków krajowych (Ministerstwo Infrastruktury) lub unijnych, zaś Elektrownie po wyżej 1 MW - dofinansowanie w postaci niskooprocentowanego kredytu. 

*Współpraca z Fundacją (TESLA ENERGIA) będzie się odbywała na zasadach know-how w oparciu o Umowę Franczyzy. W zamian za 1% prądu, który elektrownia wytworzy. Nie będzie dwóch takich samych Elektrowni. Każdą Elektrownię w zależności od wielkości rzeki i warunków środowiskowych trzeba będzie oddzielnie wyliczyć i zaprojektować. 
Ubóstwo Energetyczne
Rząd PiS z M. Morawieckim na czele dla "ratowania" Ukrainy - chce wymordować 4 Miliony Polaków za pomocą wysokich cen opału i energii - stwarza warunki życia grożące ich biologicznej egzystencji. Jest to "zbrodnia" zagrożona karą od 12 lat do dożywotniego pozbawienia wolności (Art. 118a kk). Rząd PiS działa na szkodę Całej Polskiej Gospodarki i na szkodę wszystkich Polaków !!! 
Więce informacji w Zaiadomieniu do Prokuratury Krajowej z dnia 31.08.2022r - plik do pobrania poniżej.

Klaster Energii

Co to jest Klastr Energii ?
Najprościej mówiąc jest to Stowarzyszenie, które może się przekształcić w Małe Lokalne Przedsiębiorstwo Energetyczne. Klastry Energii to pomysł pionierski, unikalny w skali całej Europy i nie ma swojego odpowiednika w całej Europie. Jego zadaniem jest pobudzenie lokalnych społeczności do współdziałania i wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby. 

W skład  Klaster Energi wchodzą:
  1.  Źródło Energii np. elektrownia wodna, biogazownia, biokotłownia, itp. 
  2. Lokalna Sieć Energetyczna w postaci linii kablowych i rurociągów dzięki którym jest dostarczana dla lokalnych mieszkańców energia w postaci prądu, ciepła lub gazu. 

Czemu mają służyć Klastry Energii ? 
Klastry energii mają umożliwić w sposób przyjazny dla środowiska wykorzystanie miejscowych zasobów i potencjału energetyki krajowej tak aby uniknąć monopolu, który istnieje w tej chwili na rynkach dystrybucji energii a przede wszystkim:
  1. Poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego (niezależność energetyczna) 
  2. Uzyskanie efektywności ekonomicznej (obniżenia cen energii), 

Kto może utworzyć Klaster Energetyczny ?
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 15a ustawy o OZE, jest to cywilnoprawne porozumienie interesariuszy nakierowanego na realizację określonego zamierzenia o charakterze gospodarczym w obszarze energetyki. W skład, klastra mogą wchodzić: osoby prywatne np. rolnicy oraz osoby prawne (wspólnoty mieszkaniowe, firmy, kościoły, stowarzyszenia, fundacje, szpitale, szkoły itp.) oraz instytuty badawcze i  jednostki samorządu terytorialnego.

Ustawa o OZE  Art. 2. 15a) klaster energii cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, 374, 695, 875 i 1086 oraz z 2021 r. poz. 159), lub jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, na obszarze działania tego klastra nieprzekraczającym granic jednego powiatu w rozumieniu ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920) lub 5 gmin w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 i 1378); klaster energii reprezentuje koordynator, którym jest powołana w tym celu spółdzielnia, stowarzyszenie, fundacja lub wskazany w porozumieniu cywilnoprawnym dowolny członek klastra energii, zwany dalej „koordynatorem klastra energii”;

W załączeniu:
  • Ustawa o OZE
  • Rodzaje umów w Sprawie utworzenia Klastra Energii 
  • Opis Technologii REW (Rynnowe Elektrownie Wodne) 

Pobierz pliki

Pobierz pliki

Pobierz pliki

W 2024 zapłacimy dwa razy więcej za prąd: Jakub Wiech
Kliknij, aby edytować treść...
Kreator stron internetowych - przetestuj